SERGİ | İstanbul, Halka Sanat Projesi, Bu Benim Fotoğrafım

Bu Benim Fotoğrafım; Halka Sanat Projesi ile Kanadalı sanat inisiyatifi Arts Assembly’nin iki yıllık küratöyal değişim projesi UYUŞMA TEMELİ’nin ikinci yıl sergisi olarak  Vancouver’ın ardından, 03 Temmuz – 18 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da.

Kanada merkezli sanatçılar Tanya P. Johnson ve Terriann Walling’in işlerini gösteren İstanbul ayağı, projenin her iki yılına ait belge, yazı ve görselleri de içeren bir dokümantasyondan oluşuyor. Sergi başlığı Kanadalı şair ve yazar Margaret Atwood’un aynı adlı şiirinden esinlenilmiş.

Bu Benim Fotoğrafım; kişinin yaşam, ölüm, yoksunluk, savunmasızlık, direnç ve dönüşüm gibi bireysel deneyimleri nasıl karşıladığını ve bu durumlar kısıtlayıcı engeller haline geldiğinde onlarla mücadele ya da barışma yollarını sorguluyor. Diğer bir deyişle sergi, insanlık durumu olarak kabul edilen ve kişinin kimliğinin oluşmasına etki eden, ya da kendini tam olarak gerçekleştirmesinin önünde beliren engelleri, bunlara verdiği tepkileri ve her türlü kısıtlı erişimin ne anlama geldiğini araştırıyor.

Bu Benim Fotoğrafım sergisinin küratörü İpek Çankaya, galeri koordinatörü ise Bahar Güneş. Sergi ekibinde ise Sevda Bad ve Mehmet Can Çökük yer alıyor.

http://www.halkaartproject.net/

Bizi paylaşın..