SERGİ | İstanbul, Galeri x-ist, Fact and Fiction, Ryan Schude

Fotoğraflarında izleyiciyi içine sürükleyen sahneler kurgulayan Ryan Schude, 15 yıldır üzerinde çalıştığı ‘Tableaux Vivants’, ‘Them & Theirs’ ve ‘Portraits’ isimli serilerinden oluşturduğu çarpıcı bir seçkiyle x-ist’teki ikinci kişisel sergisini gerçekleştiriyor.

Yaşayan resimler anlamına gelen ve sanatçının x-ist’te açtığı ilk serginin de adı olan ‘Tableaux Vivants’, sanatçının kimi zaman hafızasında yer eden çarpıcı anları üzerinden belki yıllar geçtikten sonra tekrar kurguladığı ya da oluşturmak istediği hikayeler için mekan, set ve karakterleri stilize ettiği sahnelerden oluşuyor. Her biri farklı hikayeler sunan bu sahneler, karakterlerin ve mekanın birbiriyle ilişkisine bağlı olarak da şekilleniyor. ‘Them & Theirs’ serisine 2001 yılında başlayan sanatçı, araçlar ve onların gerçek sahipleriyle, mekan ve kurguyu birlikte belirledikleri, öyküsel bir dile sahip sahneleri izleyiciye sunuyor. ‘Portraits’, özellikle ‘Tableaux Vivants’ serisindeki sahnelerde öne çıkan karakterlerin ya da spontane denk gelmelerin sonucu, hikayeyi özne üzerinden anlatmaya odaklandığı portrelerden oluşuyor.

Sanatçının, farklı mekanlarda ve zaman dilimlerinde genişlemeye devam eden; gerçeğin ve kurgunun doğal bir akışta iç içe geçtiği 3 serisinden özel bir seçkiyle oluşturduğu ‘Fact & Fiction’ sergisi, 23 Aralık’a kadar x-ist’te görülebilir.

http://www.artxist.com/Sergiler/Fact-and-Fiction/175

Bizi paylaşın..