SERGİ | İstanbul, Galeri KHAS, Bir Mekân, Bir Hikâye

Kadir Has Üniversitesi, Rezan Has Müzesi, Suriye’deki savaşın insan hayatı ve kültürel mirası üzerindeki yıkıcı etkisinin gösterilmesi amacıyla Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “Bir Mekân, Bir Hikâye” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de ikamet eden Suriyeli kültür mirası uzmanlarının donanımlarının arttırılması yoluyla kültürel mirasın korunmasına yardımcı olmayı amaçlayan ve Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen bir proje olan “Kültürel Mirasın Koruyucuları” projesi bu yıl “Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma” kategorisinde, Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra tarafından 2019 Avrupa Kültür Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülü’ne layık görüldü.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da başından beri destek verdiği proje kapsamında düzenlenen sergide kullanılan fotoğraflar Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) Berlin Șubesi ve Berlin İslam Sanatları Müzesi tarafından başlatılan Suriye Kültür Mirası Arşiv Projesi (Syrian Heritage Archives Project [SHAP]) kapsamında dijitalleştirilmiş ve arşivlenmiştir.

Sergi 26 Ekim 2019 tarihine kadar devam ediyor.

https://www.rhm.org.tr/

Bizi paylaşın..