SERGİ | İstanbul, Galata Rum Okulu, 206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler

Galata Rum Okulu, 9 Ekim – 10 Kasım 2018 tarihleri arasında; Ali Kazma, Murat Germen, Dilek Winchester ve aynı zamanda Küratörlük görevini de üstlenen Hera Büyüktaşcıyan’ın, Büyükada Rum Yetimhanesi’nden yola çıkarak ürettikleri eserlerden oluşan 206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarıyla bilinen sivil toplum kuruluşu Europa-Nostra tarafından 2018 Kültürel Miras Yılı kapsamında “Tehlike Altındaki 7 Dünya Mirası” arasında gösterilen Büyükada Rum Yetimhanesi’ne odaklanmakta. Ünlü mimar Alexandre Vallaury’nin (1850-1921) bu eseri aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük ahşap binası. Geçmişten bugüne pek çok hadiseye tanıklık etmiş ve bir nevi toplumsal tarihin kaydını tutmuş bu yapı, fiziksel heybetinin ötesinde, biriktirdikleriyle sessizliğe gömülmüş gibi dursa da, yerleşmiş olduğu tepeden bize unutulmuş ve kaybolmanın eşiğinde olanı hatırlatmaya devam etmektedir.

Projenin bir diğer ayağını da kültürel miras, hafıza ve yetimlik ekseninde tartışmalar, okumalar ve atölyeler oluşturuyor: Yetimhanenin 1964’te boşaltılması ve çocukların başka bir merkeze nakliyle beraber Rum cemaatinin maruz kaldığı uygulamalar, yetimhanenin hukuki durumu, filantropi ve diğer azınlık cemaatlerinin yetimhane deneyimleri çerçevesinde muhtelif etkinlikler düzenleniyor. Buna ek olarak film gösterimleri ve Açık Okul Kütüphanesi’nin parçası olan söyleşi serisi de yapılacak.

http://galatarumokulu.blogspot.com/

Bizi paylaşın..