SERGİ | İstanbul, Dirimart, Shirin Neshat, Land of Dreams

Shirin Neshat son dönem eserlerini bir araya getiren Land of Dreams adlı sergisiyle 9 Nisan -22 Mayıs 2022 tarihlerinde Dirimart’da. 

Yaşamını ve çalışmalarını New York’ta sürdüren İran doğumlu sanatçının pratiği, insanın varoluşunu etkileyen dini ve siyasal güç kavramlarına odaklanır. Neshat, genç bir yetişkinken 70’lerde radikal İslamın yükselişine ve İran İslam devrimine şahit olur. 90’lardan beri Amerika’da sürgün hayatı yaşayan İranlı bir kadın olarak, İslama karşı feminizm gibi bir çok baskın anlatıya nüans getirme arzusu geliştirir.   

Land of Dreams başlıklı son çalışmasında Neshat, kariyerinde ilk kez merceğine misafiri olduğu ülkeyi, Amerika’yı alır ve Trump yönetimi altında beyaz üstünlüğünün ve göçmenlere yönelik tehdidin bireysel yaşamları nasıl parçaladığını belgeler. 111 portre fotoğrafına eşlik eden çift kanallı video yerleştirmesi ve uzun metrajlı film, çağdaş Amerika’nın portresini çizerken izleyiciye çok disiplinli, yoğun bir deneyim sunar. 

2019’da New Mexico’da hayata geçirilen proje, sanatçıdaki görsel ve kavramsal bir değişime işaret eder. Land of Dreams başlıklı ilk video, yerel insanları evlerinde fotoğraflamak için Batı Amerika’yı dolaşan Simin adında İranlı bir fotoğrafçıyı takip eder. Filmin kahramanı, tanıştığı insanlara en son gördükleri rüyalarını sorar ve sonunda kendini her bireyin bilinçaltında dolaşırken bulur. New Mexico’nun muhteşem manzaralarının sinematografik görüntüleri senaryoyu tamamlar.  

Neshat’ın üçüncü uzun metrajlı filmi Land of Dreams İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından desteklenen 41. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde izleyenlere sunuldu.

https://dirimart.com

Bizi paylaşın..