SERGİ | İstanbul, Dirimart Dolapdere, Vik Muniz

Brezilyalı sanatçı Vik Muniz İstanbul’daki ilk kişisel sergisinde;dünyaca tanınan Metakrom (Metachrome), Dergi Resimleri (Pictures of Magazine), Hiçbir Yerden Kartpostallar (Postcards from Nowhere) ve Repro serilerinden yapıtlarını bir araya getiriyor.

Kariyerinin ilk yıllarında heykelsi yapıtlarının fotoğrafik temsilleriyle ilgilenmeye başlayan Vik Muniz, ilerleyen yıllarda fotoğraf çalışmalarına ağırlık vermiştir. Bu doğrultuda sanatçı, görüntüleri tüketmenin ve onlar aracılığıyla iletişim kurmanın nesne ile fotoğrafik temsili arasında bir gerilim yarattığına ve bireyle görüntü arasındaki etkileşimi karmaşıklaştırdığına inanır.

Muniz, popüler kültürün ve sanat tarihinin farklı dönemlerinden aldığı bilindik nesnelerin kullanımını sanatsal pratiğine katarak cüretkar, ironik ve genellikle aldatıcı görüntüler oluşturur. Çalışmaları, postmodern fotoğrafın iki temel özelliğini yansıtır: kendine mal etme ve malzeme temelli kurgu. Sıradan görüntüleri referans noktası olarak alan sanatçı, alışıldık görüntüleri, alışılmadık biçimde yeniden oluşturarak onları algılama şeklimizi etkiler. Muniz, havyar, çikolata sosu, pırlanta, toz pigment, toz, çöp, dergi sayfalarından parçalar, delgeçle oluşturulmuş kağıt parçaları, şeker, iplik ve oyuncak gibi nükteli ve kimi zaman da tedirgin edici malzemeleri tekrar eden bir şekilde kullanarak görüntüleri yeniden yorumlar. Dirimart Dolapdere’deki sergi 11 Mart 2018 günü kapanıyor.

http://www.dirimart.com/tr/exhibitions/detail/85/vik-muniz

Bizi paylaşın..