SERGİ | İstanbul, Daire Sanat, Osman Bozkurt, Tersine Dünya

Osman Bozkurt’un 2002’den 2018’e, İstanbul’u ve gündelik hayatımızdaki kırılma noktalarını belgelediği fotoğraf ve video yerleştirmelerinden oluşan ‘TERSİNE DÜNYA’ başlıklı sergisiyle Daire Sanat’da.

Bir fizik terimi olan ‘paralaks’dan yola çıkan Bozkurt, tıpkı bir cismin yerinin ve formunun gözlem yerine göre değişmesinde olduğu gibi, izleyiciyi sergi boyunca farklı perspektiflere sahip bir dizi gündelik hayat ve kent manzarasının içine yerleştiriyor.

‘Tersine dünya’ teriminin ikili bir anlamı var. Bir yandan tüm değerlerin içinin boşaltıldığı bir dünyanın korkutucu anlamsızlığına işaret ediyor. Diğer yandan ise bu anlamsızlığı ifşa edebilmek için bu ‘tersine dünya’nın görsel rejimini tepetaklak bir halde önümüze seriveriyor, ondan başka bir ‘tersine dünya’ devşiriyor.

Daire Sanat’ı dört farklı oda olarak ele alan Bozkurt, her bir odayı sergileyeceği işlerin temaları üzerinden isimlendirerek bir zaman şeridi misali yakın tarihimizdeki siyasal toplumsal ve kişisel kırılma noktalarımıza dikkat çekiyor. Oda içinde oda fikri ile kurgulanan sergi ayna içinde ayna mantığı ile çok yönlü ve çok katmanlı bir Türkiye gerçekliğini yansıtıyor.

Sergi 3 Kasım 2018 gününe kadar açık.

http://www.dairesanat.com

Bizi paylaşın..