SERGİ | İstanbul, Artİstanbul Feshane, Ortadan Başlamak

İBB’nin kapsamlı restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarıyla yeni bir yaşam alanına dönüşen tarihî Feshane-i Amire, yeni adıyla Artİstanbul Feshane, geçmişte olduğu gibi gelecekte de hayatın merkezi olmak için kapılarını açtı.  

İstanbul’un kamusal alan olarak en büyük kültür-sanat mekanı olan Feshane, Ortadan Başlamak adlı ilk sergisiyle dayanışmaya atıf yaparak 19 küratör ve 300 sanatçının 400’den fazla eserini farklı teknikler ve dönemler üzerinden bir araya getiriyor. Eserlerin neredeyse tamamı 2000 sonrasına tarihleniyor.   

22 Haziran – 30 Eylül 2023 tarihleri arasindaki serginin küratörleri: Ahmet Ergenç, Alikev, Argun Okumuşoğlu, Bengü Gün, Emre Zeytinoğlu, Ekmel Ertan, Ezgi Bakçay, İKSV, Işık Gençoğlu, Kevser Güler, Leyla Ünsal, Mahmut Wenda Koyuncu, Noks / Koli Artspace, Osman Nuri İyem, Rafet Arslan, Resul Aytemur, Sine Ergün, Sevda Süzer ve Taner Güven.   

Açılışı izleyen günlerde sergiye bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunulmuş ve sergi kısa bir süreliğine kapatılıp tekrar açılmıştı. Bunun üzerine AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi) bir basın açıklaması yayınlamıştı.   

Ortadan Başlamak sergisiyle sanat dünyasının bütün aktörlerini aynı çatı altında bir araya getiren Karşı Sanat Çalışmaları’ndan Feyyaz Yaman ve Ezgi Bakçay ile yapılan söyleşiye buradan erişebilirsiniz.

Bizi paylaşın..