SERGİ | İstanbul, Aksanat, Prizma Expanded: Algının Poetikası

Türkiye sinemasının üç farklı jenerasyonundan öne çıkan yönetmenler ve film profesyonellerinin bir araya geldiği Prizma Expanded: Algının Poetikası sergisi 11 Mayıs – 29 Temmuz 2023 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta.

Küratörlüğünü Lara Kamhi’nin üstlendiği sergide; Reha Erdem – Florent Herry, Zeynep Dadak – Çiçek Kahraman ve Deniz Tortum – Alican Çamcı’nın ikili olarak ortak üretimleri olan, mekâna özgü ve deneyim tabanlı sinematik eserleri yer alıyor.  

Bu sergi aynı zamanda, Lara Kamhi’nin “Genişletilmiş Sinema” (Expanded Cinema) kavramını bütünüyle irdelemek adına kurduğu bağımsız sanat inisiyatifi Prizma’nın “Prizma Expanded” olarak ortaya koyduğu ilk projesi olma özelliği taşıyor. “Prizma Expanded”; sosyal medya, kapsayıcı deneyimler sunan teknolojiler ve interaktif hikâye anlatıcılığı gibi iletişim ağlarının önerdiği yeni düşünme biçimlerinin farkındalığıyla, genişletilmiş sinematik sanat formlarını araştırıyor.   

Sergi hakkında Şenay Aydemir’in değerlendirme yazısına buradan, Oktay Orhun’un yazısına da buradan erişebilirsiniz. Sergide yer alan yönetmen Reha Erdem ve görüntü yönetmeni Florent Herry’nin katıldığı sergi konuşmasını da buradan izleyebilirsiniz.  

 

https://www.akbanksanat.com

Bizi paylaşın..