SERGİ | İstanbul, Adas, Yıldız Moran, Gölgenin Nezaketi

Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk profesyonel kadın fotoğraf sanatçısı olarak nitelendirilen Yıldız Moran’ın Gölgenin Nezaketi başlıklı sergisi 10 Mayıs – 1 Haziran 2023 tarihlerinde Adas’ta.  

1950-51 yıllarından -18 yaşından- 1962 yılına dek fotoğraf çeken Moran’ın, sayıları 10.000’e yaklaşan ve çok azı basılı bu fotoğraflar, sanatçının oğlu ve varisi Olgun Arun tarafından titizlikle korundu ve arşivlendi. Geçtiğimiz Kasım ayında Galeri Nev, Türkiye’de daha önce İstanbul Bienali, Pera ve İstanbul Modern müzeleri tarafından ağırlanan Yıldız Moran’ın ilk galeri sergisine ev sahipliği yaptı. Ankara’da gerçekleşen bu serginden altı ay sonra Adas, sergiyi İstanbul’da ağırlıyor. Adas’daki sergide, Yıldız’ın karanlık oda baskılarından izlenmemiş eserlere de yer veriliyor ve seçki özellikle insan fotoğrafları ile zenginleştiriliyor.    

Rutgers Üniversitesi’nden sanat ve mimarlık tarihçisi Deniz Türker’in Aralık ayında Ankara’da gerçekleştirdiği konuşmasının metine dökülmüş hali ile Ankara ve İstanbul’da sergilenen tüm fotoğrafları içeren bir katalog da yayınlandı.  Gölgenin Nezaketi kataloğu, iki yılda bir tekrar etmesi tasarlanan Yıldız sergilerinin ve nihayetinde şekil alacak kapsamlı bir monografinin ilk fasikülünü oluşturuyor.   

http://adas.ist

Bizi paylaşın..