SERGİ | Fındıklı, Rize, Grup Zoneproject, Türkiye’nin Çamaşırları

Kadınların ortak sorunlarını görünür kılmak, ürettikleri çalışmalar üzerinden eşitlikçi bir dünya yaklaşımını savunmak için biraraya gelen yedi kadın fotoğraf sanatçısından oluşan Grup Zoneproject’in Türkiye’nin Çamaşırları adını verdikleri proje sergileri 4-7 Temmuz 2024 tarihlerinde Rize Fındıklı’da düzenlenen Viçe Fotoğraf Festivali’nde.

Temmuz 2022 yılından bu yana Türkiye’nin yedi bölgesinde fotoğraf üreten grup ilk sergilerini 26-29 Ekim 2023 tarihleri arasında Antalya’da açtılar.  

Doç. Dr. Handan Dayı küratörlüğünde yürütülen projede, 100 fotoğraf yer alşmış. Akdeniz Bölgesi’ni Çiğdem Erkin, Doğu Anadolu Bölgesi’ni Hacer İlban, Ege Bölgesi’ni Nazile Yazıcılar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Hatice Seyfioğlu Çelik, İç Anadolu Bölgesi’ni Nazile Bolat, Karadeniz Bölgesi’ni Şafak Hacaloğlu ve Marmara Bölgesi’ni ise Hatice Ayaksız’ın fotoğraflamış. Projenin danışmanlığını yapan sosyolog Nirvana Türkan Gebizli, ayrıca Zoneproject grubuna kuramsal anlamda da destek sağlamış. Sergi yürütücüsü ise Çiğdem Erkin.  

Proje katılımcılarıyla yapılan söyleşiye buradan erişebilirsiniz.

Grup Zoneproject

Bizi paylaşın..