SERGİ | Davos, Refik Anadol, Living Archive: Nature (2024)

Yeni medya sanatçısı Refik Anadol, doğayı temel alan yapay zeka modeliyle görselleri, sesi ve kokuyu harmanlayan dünyanın ilk çok deneyimli eserini Davos’da Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) sergiledi. 

Forum sırasında açıklamalarda bulunan Anadol, WEF’in isminde “ekonomik” olsa da Forumda dünyanın geleceğine yönelik derin konuların da konuşulduğuna işaret etti. Anadol, geçen yıl da Davos’ta ses getiren bir projeyle yer aldıklarını söyledi. Anadol, Dataland isimli bu müzenin detaylarını Davos’ta dünya liderlerine sunma şansı ettik.” dedi.   

Yaklaşık 16 yıl önce verinin pigment, resim ve heykel olmasıyla ilgili de bir hayalinin olduğunu anlatan Anadol, bu hayalinin de peşinde koştuğunu ve 8 sene önce dünyada ilk kez yapay zeka resimleri ve heykelleri konusunda ekip olarak öncü işler ürettiklerini belirtti. Anadol, bu kapsamda birçok müzeyle de çalıştıklarını söyleyerek, bunun çok yeni ve uzun geleceğe sahip bir alan olduğunu fark ettiğini belirtti. Dünyanın en önemli sanat müzelerinden New York Modern Sanat Müzesi’ndeki sergisine işaret eden Anadol, “Resmi olarak MoMA koleksiyonunda ilk defa bir yapay zeka eseri yer aldı.” dedi.

Bizi paylaşın..