SERGİ | Berlin, C/O Berlin Foundation, Amerika Haus, Irving Penn, Centennial

20. yüzyılın en etkili fotoğrafçılarından Irving Penn (1917-2009); Pablo Picasso, Marlene Dietrich, Alfred Hitchcock gibi ünlülerin de portrelerinden, Yeni Gine yerlilerine, soyut nü kadın fotoğraflarından, ünlü moda dergisi Vogue’daki unutulmz moda fotoğraflarına kadar geniş bir yelpazedeki eserleriyle doğumunun 100. yılı anısına Berlin’de.

70 yıllık kariyeri boyunce çok farklı alanlarda, çok farklı görsel bir kosmos yaratmış olan Penn, çağdaş fotoğrafla sanatı buluşturmayı başarmıştır. Yaratıcı fotoğraflarındaki temiz görüntüler, zarafet, mükemmellik ve kusursuz güzelliklerle kendine özgü estetik bir stil yaratan Penn, kendinden sonra gelen pek çok fotoğrafçıyı etkilemiştir.

Sergide yer alan 240 fotoğraf; New York Metropolitan Sanat Müzesi’nin Irving Penn Vakfı ile işbirliğiyle bir araya getirilmiş. Eserlerden 180 tanesi, dönemin en önemli fotomodeli olan ve daha sonra Irving Penn ile evlenen Lisa Fonssagrives-Penn tarafından Metropolitan Müzesi’ne bağışlanmış. Sergi 1 Temmuz 2018 tarihine kadar açık.

https://www.co-berlin.org/en/irving-penn

Bizi paylaşın..