SERGİ | Aykut Tanrıseven, “Renkler Duyarlılıklar – Ayrıntılar” Resim ve Heykel Sergisi, İsmail Altınok Sanat Merkezi, Ankara

Aykut Tanrıseven’in ‘RENKLER DUYARLILIKLAR – AYRINTILAR’ Resim ve Heykel Sergisi 3 Ekim – 27 Ekim 2023 tarihleri arasında İsmail Altınok Sanat Merkezinde.

Renkler iç dünyasını aktarır tuvale, fırça darbeleriyle, kimi hareketli, kimi durağan – usul usul, bazen renklerin oluşturduğu içten duyarlılıklar – ayrıntılar dinamizm, neşe, coşku getirir bazen de renklerle hüzne – kedere ya da durağanlığa sakin bir ıssızlığa götürür, ayrıntılar renklerle oluşur.

Bu sergide sanatçı matematiksel ritmi resimsel ve düşünsel ritimlere grafiğin olanaklarını kullanarak dönüştürüp, yüzeysel bir hacimsellikle kendi düşünsel süzgecinden geçirip hayatın çeşitli durumlarına, kavramlarına, duygularına duyarlılıklara yayarak bir sentez oluşturuyor.

Bu, renkler duyarlılıklar ayrıntılar gerçekliği bir açıdan da estetik bir bütünlük içinde görmemizi sağlayacak, burada çeşitli duygular, düşünceler ve durumlar karşımızda bize bir şeyler anlatacaktır.

Bu serginin amacı da kavramları, duyguları, düşünceleri farklı bir gözle görmemizi sağlamaktır.

Fotoğraflar: Ali Emin Turabık

AYKUT TANRISEVEN

1987 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi bölümünden mezun oldu. Üniversiteyi bitirdiği yıldan bu yana sanat çalışmalarının yanında uzun yıllar bir çok okulda ve kurumda, eğitimin çeşitli basamaklarında (özel kurslar dahil) öğretmen olarak çalıştı. Diğer yandan 10 yıl kadar takı tasarımı ve üretimi yaptı. Bu işleri en iyi yapmaya çalışırken asıl amacı, sanatını sürdürebilmek için mali kaynak sağlamaktı.

1989 yılından beri çalıştığı atölyesinde 15-20 senedir sadece sanat çalışmaları yapmaktayken Ankara Cer Modern’de “Hayata Bakış” adı kişisel bir sergi, 2015’de 2. TÜSGAD Ankara Sanat Buluşması; Sanat Bizimle Karma resim sergisi, ANKÜSAD Resim Sergisi 2016, Sanat Bizimle Karma Resim Sergisi AYBÜ İŞLETME FAKÜLTESİ (2017) Brüksel’de Bozar/PALAIS DE BEAUX-ART’da ve Varşova’da Okreg Warszawski Zwiazku Polskich Artystöw Plastyköw Plastyka (Polonya Plastik Sanatçılar) Derneği’nin Varşova’daki galerilerinde ANKÜSAD’ın düzenlediği “KLASİKTEN MODERNE-TÜRK ÇAĞDAŞ RESİM SANATI SERGİSİ” adlı karma sergileri, Ankara’da 2022’de Sanayide Sanat adlı Sergilerine katıldı.

ANKUSAD üyesi olan Aykut Tanrıseven sanat çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürmektedir.

İsmail Altınok Sanat Merkezi
Sağlık 2. Sk. No: 63/8 Kolej ANKARA

Bizi paylaşın..