SERGİ | Ankara, TESK Sanat Galerisi, Murat Berkyürek, Vietnam Üçlüsü

AFSAD üyesi Murat Berkyürek 20 fotoğraftan oluşan Vietnam Üçlüsü adlı sergisiyle 31 Ocak 2018 tarihine kadar Ankara’da izleyicileriyle buluşuyor.

Berkyürek sergi tanıtım yazısında şöyle diyor: Vietnam geçmişte hafızalarımıza savaş ve korku ile yer etmiş olsa da doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri, dinamik yapısı, tepe, köy, kabile ve etnik insan yapısı ile egzotik ve çekici bir ülkedir.
Vietnam kültürü karmaşık, renkli ve tarih dersi veren niteliktedir. Ülkenin labirent gibi nehirleri, göz kamaştıran manzaralar oluşturan pirinç tarlaları, birbirinden farklı ticaret merkezleri, yerli el sanatları zenginliği ve yüzyıllardır süre gelen ticari ve felsefi bir yaşamı çağrıştırmaktadır. Büyük bir Budist nüfusa sahip olan Vietnam’da Antik tapınaklar, kuzeydeki Çin etkilerini ve güneydeki Hindu kökenini belirgin biçimde sergilemektedir.

Berkyürek sergisinde Vietnam’daki rutin yaşam ve hafızalara yer etmiş fotoğrafların aksine, tema olarak farklı mekan ve ortamlarda insan ve cisimlerin üçünün, üç’ün bir araya gelmesiyle oluşan fotoğraflar sunuyor.

Bizi paylaşın..