SERGİ | Ankara, Siyah Beyaz Galeri, Ahmet Elhan – Argun Okumuşoğlu, Burada İşler Karışık

Galeri Siyah Beyaz, Argun Okumuşoğlu ve Ahmet Elhan’ın 13 Ocak – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleşen Burada İşler Karışık isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.  

Sergi, Ahmet Elhan fotoğrafları üzerine Argun Okumuşoğlu’nun yaptığı müdahalelerle, birbirinden bağımsız malzemeler, form arayışları ve hikâyelerle beslenen işlerden oluşuyor.   

Ahmet Elhan’ın davranış biçimi üzerine Argun Okumuşoğlu’nun geliştirdiği tepki, bir anlamda diyaloğu sürdürülemeyen bir soru-cevap. Elhan’ın insan gözü hizasında gördüğü ve kameranın açısını değiştirmeksizin gösterdiği görüntü, o anın gerçekliğine ilişkin mesafeli ve nötr bir algı sunuyor. Okumuşoğlu’nun, seçtiği formları öne çıkardığı ya da var olan görüntünün üstüne yığma yaptığı müdahaleleri ise son derece öznel ve keyfi. Elhan’ın kompozisyonlarına sadık kalmaya gayret etse de fotoğraftaki elemanların başka malzemeyle yeniden üretilmesi, kapanması ya da yer değiştirmesi, kaçınılmaz bir yeni boyut kuruyor. Okumuşoğlu’nun, zemindeki referans noktasına bazı işlerde müthiş koruyucu ve temkinli yaklaştığını, bazılarında bu temkinin yerini fotoğrafın ruhundan ilham alınan bir heyecanın aldığını söylemek mümkün.  

https://galerisiyahbeyaz.com

Bizi paylaşın..