SERGİ | Ankara, Seğmenler Parkı, Karanlığı Aydınlat

Ankara’daki Seğmenler Parkı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin “Kadına Yönelik Şiddeti Sonlandırmak için UNITE [BİRLEŞİN]” adlı 16 Günlük Aktivizm Kampanyası kapsamında Karanlığı Aydınlat sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ekin Kılıç ve Fırat Engin’in eşküratörlüğünde gerçekleşen Karanlığı Aydınlat sergisinde Efe Alpay – Erhan Tunalı – Oğuz Akın, Fırat Engin, Ekin Kılıç, Ece Kibaroğlu, Esra Koruç, Ecem Dilan Köse, Emre Okçuer, Aykut Öz, Zeynep Üçöz ve Hazal Ünsal’ın işleri yer alıyor.

Kadınlara yönelik şiddetin son bulması için tüm dünyayı harekete geçirmeyi hedefleyen, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde başlayan, 10 Aralık İnsan Hakları gününe kadar süren 16 Günlük Aktivizm kampanyası, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin küresel boyutta yürüttüğü toplumsal cinsiyete dayalı bir şiddetle mücadele kampanyası.

Sergide; bu konular üzerine çalışan, düşünen ve duyarlılık gösteren 12 çağdaş sanatçı ile iş birliğine gitmekte ve çağdaş sanatın disiplinler arası eleştirel, çoğulcu ve özgür dili ile toplumsal cinsiyet eşitliği temasını bir araya getiriyor. “Karanlığı Aydınlat” başlığındaki metaforik söylemde sanatçıların sergideki tek ortak paydası her sanatçının işinde malzeme olarak “ışık” kullanması.  Bu kapsamda ele alınan işlerde neon, led, spot, ampul vb. malzemeler parkın doğal dokusu ile buluşarak toplamda bir çağdaş sanat projesi ortaya konulmuş.

https://www.atesbocekleri.info/

Bizi paylaşın..