SERGİ | Ankara, Milli Kütüphane Sergi Salonu, Kulwant Roy, Gandhi @ 150

Hindistan’ın ilk serbest çalışan haber fotoğrafçılarından biri olan Kulwant Roy’un arşivindeki fotoğraflardan, Aditya Arya tarafından derlenen ve Gandhi’nin 150. Doğum yılı anısına açılan Gandhi @ 150 adlı sergi Ankara Milli Kütüphane Sergi Salonunda 28 Nisan 2019 tarihine kadar devam ediyor.

Kulwant Roy’un modern Hindistan’ın bağımsızlık öncesi ve sonrası dönemlere tanıklık eden fotoğrafları çok değerli bir görsel arşiv olarak kabul ediliyor.

Serginin Küratörü Aditya Arya ise fotoğraf sanatçılığı, küratörlük, fotoğraf koleksiyonerliği ve görsel tarihçiliğinin yanı sıra nadir fotoğrafların arşivlendiği Hindistan Fotoğraf Arşivi Vakfı’nın da Başkanlığını yürütüyor.

Arya aynı zamanda 1960’lardan itibaren toplamaya başladığı eski/klasik fotoğraf makinalarından oluşturduğu koleksiyonunu da müzeye dönüştürmüş. On yıllık geçmişi olan müzede (Museo Camera) halen ikibinden fazla fotoğraf makinası ve çeşitli fotoğraf ekipmanı sergileniyor.

Bu arada sergide yer alan fotoğrafların önemlice bir bölümünde görülen örümcek ağı şeklindeki kırıklı oluşumlar, negatiflerin uzun yıllar çok kötü koşullarda kalmasından kaynaklanıyor.

Bizi paylaşın..