SERGİ | Ankara, CerModern, Irene Zundel, Görünürün Ötesinde

Meksikalı sanatçı Irene Zundel’in ‘‘Görünürün Ötesinde’’ isimli sergisi 10 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında CerModern Güney Hangar Galerisinde izleyiciyle buluşuyor.

Daha önce İtalya, İspanya ve Almanya’da eserleri sergilenen Zundel Türkiye’de ilk defa CerModern’de izleyiciyle buluşacak. Sergi en yeni çalışmalarını ve sanat kariyeri boyunca işlediği başlıca konuları yansıtan 12 heykelden oluşan bir seçkiyi bir araya getirmektedir. Bu eserlerde herşeyden önce gerçek ile gerçek olmayan arasındaki ince çizgiyi, sanatçının eserleri ile izleyici arasındaki etkili mekansal bağları ve aynı zamanda kendisinin soyutlama tutkusunu öne çıkarmaktadır. Eserlerinde geometrik şekiller, optik ve kinetik ilkelerle ilişkisi bulunan dengeli, aydınlık ve renk kullanımı dikkat çekmektedir.

1958’de Meksika’da doğmuştur. 1977 ve 1981 seneleri arasında Philadelphia Sanat Koleji’nde Grafik Tasarım eğitimi almıştır. Meksika’ya döndükten sonra bağımsız çalışmalarına başlamadan önce grafik tasarım stüdyolarında çalışmıştır. 1990’ların başında Meksika’nın en başarılı heykeltıraşlarından biri ve dökümde bir usta olan ayrıca mükemmel bir portre uzmanı olarak görülen Enrique Jolly’nin atölyesine katılmıştır. Zundel soyutlamanın, endişelerini ve iç dünyasını ifade etmenin dili olduğuna karar verene kadar, on seneden uzun süre bu atölyede yer almaya devam etmiştir. Floransa Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali’nde adından söz ettirmiştir.

http://www.irenezundel.com/

Bizi paylaşın..