SERGİ | Ankara, CerModern, Çanakkale Bienali Belleğinden / Paylaşılan Bellek

CerModern; 2024 sonbaharında 9. edisyonuna hazırlanan, Türkiye çağdaş sanat ortamındaki en özgün pratiklerinden biri olan Çanakkale Bienali’nin ilk geniş kapsamlı hafıza ve koleksiyon seçkisi Paylaşılan Bellek / Shared Memory isimli sergiye 25 Şubat – 14 Nisan 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.  

İsmini bilgisayar bilimlerinden alan sergi, bienalin 20 yıla yayılan deneyiminin sanatsal içeriğini ve belleğini ön plana çıkararak, Çanakkale kentinin kolektif hafızasını zenginleştiren özgün katmanlarla buluşturuyor.  

Çanakkale’nin kadim anlatıları, kültür ekosistemi ve jeo-stratejik konumu, serginin temelini oluşturan kolektif belleği özel kılıyor. Sergi, günümüz sanatının estetik, kavramsal ve şiirsel yorumlarıyla bu hafıza alanını zenginleştirerek, Çanakkale Bienali’nin “müzeleşme” arayışında yeni bir evreye işaret ediyor.  

Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) tarafından gerçekleştirilen Çanakkale Bienali; farklı disiplinlerden ve toplum kesimlerinden bireyleri kapsayan çağdaş sanat ve kültür odaklı bir platform sunuyor. Bienal, güncel sanat ile toplum arasında diyalog kurmayı ve Çanakkale’de özgün bir bağlam ve bellek oluşturmayı hedefliyor. CABININ’in 20 yıla yaklaşan faaliyetleri, süreli bir çağdaş sanat etkinliğinin deneyimler belleğinin kalıcı bir yapıda paylaşıma açılması fikrini taşıyor.

https://www.cermodern.org

Bizi paylaşın..