SERGİ | Ankara, Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen ÇSM, Uğur Kavas, Ankara’dan Sahneler

Fotoğrafçı, Ankara araştırmacısı Uğur Kavas, 1 – 18 Ekim 2021 tarihleri arasında Ankara’dan Sahneler isimli sergisinde Ankara’da çekilmiş, filmlere ait afişler ve belgeleri izleyicilere sunuyor.   

Uğur Kavas şöyle diyor sergi hakkında: Ankaralı filmleri gün yüzüne çıkarmak adına 2014’ten bu yana üzerinde çalıştığım ve daha önce iki baskı şeklinde kataloglaşan araştırma sürecim ‘‘Ankara’dan Sahneler’’ adıyla Çankaya Belediyesi tarafından sergileştirildi ve hazırlanan bu basılı yayımla da umuyorum ki arşivlerde yerini alacak.

Ankara’nın ünlü portre ustası rahmetli Osman Darcan’ın oğlu Mete Darcan ile yolumun kesişmesi, bir yıl süren sıkı bir çalışma ile Osman Bey’in muhteşem arşivinin gün yüzüne çıkması, altı yıllık sürecin başlangıcıydı.   

Mete Darcan’ın, çok sayıda fotoğrafla bana gelmesi üzerine yaptığımız bir depo temizliğinde gün yüzüne çıkan fotoğraflar, Ankara’da çekilen ilk film olan Kaderin Mahkûmları ile ilgili lobi tanıtım fotoğraflarıydı.

Hali hazırda Ankara üzerine çalışıyor ve kitaplar yazıyorken, bu fotoğraflar ilgimin Ankara’da çekilen filmlere kaymasına sebep oldu. Merakımı gidermek için kaynakları araştırdım, bu konuda toplu olarak yapılan bir çalışmanın olmadığını gördüm ve bunun üzerine odaklandım. Bu alanda çalışanlara bir rehber olabilir düşüncesi ile hazırladığım Ankara’dan Sahneler ve Kaderin Mahkûmları adlı katalog çalışması iki baskı olarak yayımlandı.  

Arşiv çalışması kapsamında 1925-2019 yılları arasında yapılan 52 filme, 1968-2008 yılları arasında TRT’nin yaptığı Ankara konulu 47 belgesele, yine TRT’nin 2015 yılına kadar yaptığı Ankara’da geçen 17 diziye ulaşabildik. Sayılar ne yazık ki çok az. Ankara’nın ülkenin başkenti olarak daha ön planda olması, şehrin filmlerde plato olarak daha çok kullanılması gerektiği kanaatindeyim.   

Funda Şenol Cantek’in Uğur Kavas ile Ankara’dan Sahneler: Kaderin Mahkumları kataloğunun yayınlanmasından sonra yaptığı söyleşiye buradan erişebilirsiniz.

Bizi paylaşın..