SERGİ | Ankara, Çankaya Belediyesi ÇSM, Prof. Dr. Albert Eckstein Yaşamı ve Anadolu İzlenimleri

İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Bölümü ile Çankaya Belediyesi işbirliğinde, Kontrast Fotoğraf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Gülser Günaydın küratörlüğünde oluşturulan Prof. Albert Eckstein’ın, şimdiye dek hiçbir yerde sergilenmemiş erken Cumhuriyet döneminde Anadolu’da günlük yaşama dair seçkin fotoğraflardan oluşan sergi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 8 Ekim 2019 günü açılıyor.

Ord. Prof. Dr. Albert Eckstein, Birinci Dünya Savaşı’nda ülkesi Almanya’dan onur madalyası kazanmış bir çocuk hekimidir. Nazi boyunduruğu altındayken vatanını terk etmek zorunda kalır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından kendisine teklif edilen görevi kabul ederek 1935 yılında Ankara Numune Hastanesi’nde çalışmaya başlar. Ardından 1945-1949 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği’nde görev alır. 1937 ve 1938 yıllarında, dönemin Sağlık Bakanı Refik Saydam tarafından Anadolu’daki çocuk sağlığı ve hastalıkları hakkında bir rapor hazırlaması istenir.

Türkiye’de kaldığı yıllar içinde objektifini Anadolu’nun çocuklarına, köy ve kent sokaklarındaki yaşam alanlarına çevirir. Çekmiş olduğu yüzlerce fotoğraf, notlar ve günlükleriyle o döneme birçok açıdan ışık tutmuş ve bize ulaşmasını sağlamıştır. Bu çalışmaları ile meslektaşlarının, öğrencilerinin, çocukların ve ebeveynlerinin büyük sevgi ve saygısını kazanır.

Bu sergide Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün arşivinden gün ışığına ilk kez çıkan fotoğraflar da yer alıyor.

18 Ekim 2019 gününe kadar sürecek serginin açılış günü olan 8 Ekim 2019 Salı günü, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Yaşar Kemal Konferans Salonunda saat 13:30 – 17:30 saatleri arasında bir konferans da yapılacak. Konferansta; Kontrast Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Gülser Günaydın tarafından “Dr. Albert Eckstein’ın Fotoğrafları Üzerinden Bir Okuma” başlıklı bir sunum da yer alıyor.

Bizi paylaşın..