PROJE | Thomas Sauvin, Beijing Silvermine

Fransız koleksiyoner ve sanatçı Thomas Sauvin sürmekte olan Beijing Silvermine (Pekin Gümüş Madeni) adlı projesini izleyenlerle paylaşıyor.  

Sauvin’in projesi; Çin’in 1980’lerden başlayıp 2000’li yılların ilk dönemini kapsayan yaklaşık bir milyon buluntu fotoğraftan oluşuyor. Bu dönem Çin’de renkli negatif filmin bollaşarak popüler hale geldiği ve ailelerin özel günlerini bol bol fotoğrafladığı dönem.   

Sauvin projesine 2009 mayısında Pekin’in kuzeyindeki geri dönüşüm bölgesinde çalışan Xiao Ma ile tanışmasıyla başlamış. Özellikle gümüş nitrat içeren atıkların geri dönüşümünü yapan Ma, ağırlıklı olarak hastanelerden gelen röntgen filmlerini dönüştürmekteymiş. Ancak bunların arasında bol miktarda atılan renkli negatif filmler de bulunmaktaymış. Yapılan işlemin atıkların asit havuzlarına atılarak içerdikleri gümüşün ayrıştırılması olduğunu gören Suavin, Ma ile bir anlaşma yaparak, bulunan tüm negatif filmleri kilo ile satın almaya başlamış.  

Pekin’de 12 yıl yaşayan ve satın aldığı çuvallar dolusu negatifi bu süreçte tarayan Suavin Çin’in, batı tarafından hiç bilinmeyen ve gün yüzüne çıkmayan, anılan dönemine ait müthiş bir kültürel tarihi günyüzüne çıkartmış. Fotoğraflar arasında, o dönemde Çin’de lüks tüketim malzemesi olan televizyon ve buzdolapları önünde poz verenler, kamusal alanlarda heykel ve anıtlarla görüntülenenler, evlilikler, kutlamalar, aile, arkadaş vb fotoğraflar yer alıyor.   

Haftanın 5 günü, günde 10 saat çalışarak fotoğrafları tasnif eden Suavin, bunları kataloglarda topluyor. Ünlü İngiliz belgesel fotoğrafçı Martin Parr çok önemsediği bu çalışmalar sonucu yayınlanan katalogları satın alarak Tate Modern arşivine bağışlamakta.   

Suavin’in sürmekte olan projesini sosyal medyadan paylaşmasıyla haberdar olan Çinliler, dünyanın çeşitli yerlerinden ellerinde olan ya da buldukları negatifleri yollamaya başlamışlar. En son ocak ayında yaklaşık 55 kg. civarında negatif ulaşmış Suavin’e.    

https://www.beijingsilvermine.com

Bizi paylaşın..