PROJE | İstanbul, Saype, Duvarların Ötesinde

Sokak sanatı ve arazi sanatını birbirine bağlayan sanatsal hareketin öncülerinden olan ve Saype olarak tanınan Guillaume Legros, Duvarların Ötesinde (Beyond Walls) projesinin İstanbul ayağı ile ülkemizde. Saype; Say ve Peace kelimelerinden oluşturulan bir kısaltma.   

İstanbul Saype’ın Haziran 2019’da başlattığı küresel Duvarların Ötesinde projesinin sekizinci noktası. Daha önce Paris, Cenevre, Berlin, Torino gibi şehirlerde gerçekleşen bu proje, tesadüfi karşılaşmalardan ve halkın, dünyanın en büyük insan zincirini İstanbul’dan geçirme arzusundan doğdu.   

Sanatçı, eserlerini mucidi olduğu tebeşir ve kömürden oluşan bir boyayla oluşturuyor. Anıtsal eserlerinin amacı kültürler arasında köprüler döşemek olan bir ressam için Akdeniz ve Karadeniz dünyalarının kavşak noktasındaki İstanbul kenti, hayati anlamı olan bir durak. İsviçre’de yaşayan Fransız sanatçının oluşturduğu evrensel halk dansının devasa elleri, Avrupa ve Afrika kıtalarını buluşturduktan sonra, bu kez de Boğaz’ın Avrupa yakasına gelip oradan Asya kıyılarına ulaşmak için boğazı geçiyor.   

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş., Beşiktaş Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi, İsviçre Başkonsolosluğu, Institut français Turquie ve UPS’in desteğiyle gerçekleştirilen proje sergisi 8 Kasım 2020 tarihine kadar Taksim Sanat’ta (Taksim metro girişi). Eserler 7 Kasım 2020 Cumartesi gününden itibaren Institut français Türkiye’nin İstiklal Caddesi cephesinde sergilenecek.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Bizi paylaşın..