Manfred Heiting’e Ait Dünyanın En Önemli Fotoğraf Kitabı Koleksiyonu Yandı.

Hollandalı küratör ve fotoğraf koleksiyoneri Manfred Heiting’e ait 36,000 parçadan oluşan fotoğraf kitap ve katalogların çok büyük bir bölümü, kasım ayında Kalifornia’da meydana gelen yangında imha oldu.

Daha önce Polaroid firmasının uluslararası bölümü direktörlüğünü de yapan Heiting fotoğraf tarihi üzerine de çalışmalar yapmış; Almanya, Çekoslovakya, Sovyetler Birliği ve Japonya fotoğrafları konusunda uzmanlaşmış ve kitaplar yayınlamıştı. 1970’lerden itibaren basılı fotoğraf toplamaya başlayan Heiting, bunları 2002 yılında Houston Güzel Sanatlar Müzesi’ne bağışlamıştı. Bu tarihten sonra fotoğraf kitapları toplamaya başladı. 1888 – 1970 dönemine ait Avrupa, ABD, Sovyetler Birliği ve Japonya’da yayınlanmış olan en önemli fotoğraf kitaplarını içeren koleksiyon, dünyada fotoğraf tarihini yansıtan en yetkin koleksiyon olarak biliniyordu.

2012 yılında kitapları da yine Houston Güzel Sanatlar Müzesi’ne bağışlayan Heiting, araştırma amaçlı olarak kitapları evinde saklamaya devam etti. Bugüne kadar az bir bölümü müzeye yollanan kitapların tümünün transferi 2023 yılında tamamlanacaktı. Ancak meydana gelen yangın sonucunda, Malibu’daki evinde bulunan bu değerli koleksiyonun tamamı yandı.

https://bit.ly/2RVQvWg

Bizi paylaşın..