Magnum Çocuk İstismarına Yönelik Suçlamalar Nedeniyle Arşivini Elden Geçiriyor.

Dünyanın en önemli ve prestijli fotoğraf ajansı Magnum, arşivinde bulunan ve çocuk istismarına yönelik görüntüler içeren fotoğrafların satışta olması nedeniyle gündemde.

Bu konudaki suçlamaları kabul eden Magnum, arşivinde bulunan bir milyondan fazla fotoğrafın tamamının gözden geçirileceğini duyurdu.  

Konu ilk olarak Fstoppers  fotoğraf sitesinde Amerikalı fotoğrafçı David Alan Harvey’in 1989 tarihli Tayland, Bangkok serisinde yer alan çocuk seks işçileri serisiyle gündeme geldi. Seride yer alan ve ergen olmayan çocukların fotoğraflarının; seks işçisi, 13-18 yaş ergen kız çocuğu gibi etiketlerle yer alması ve hatta ajans tarafından satılıyor olması suçlamaların odağını oluşturuyor. Bu tip fotoğraflarda cinsellik içerdiğine ilişkin uyarı olması gerekirken, sözkonusu seride yer alan fotoğraflarda böyle bir uyarı da bulunmuyor.

Eleştirilerin ardından Magnum’un internet sitesi bir süre kapandı. Bangkok serisinin kaldırılmasından sonra tekrar açılan site, yayınladığı bir duyuruyla araştırmaların sürdüğü ve bu süre boyunca da David Alan Harvey’in üyeliğinin askıya alındığını duyurdu.

Bizi paylaşın..