KİTAP | Chernobyl, Emin Altan, Manifold Press, 2023

Chernobyl, Emin Altan’ın 2015–2020 yılları arasında üzerinde çalıştığı Çernobil adlı fotoğraf serisini ve nükleer felaketin veçhelerini farklı açılardan inceleyen on üç makaleyi bir araya getiriyor. 

Cemil Aksu’nun editörlüğünü üstlendiği yayının, Manifold tarafından İngilizcesi yayımlanan edisyonunun metin editörü Rachel Walther, yazarları ise Emin Altan, Günther Anders, Slavoj Žižek, Pınar Demircan, Mehmet Özdağ, A. Öner Kurt ve Gülçin Yapıcı, Foti Benlisoy, Osman Özarslan, Eda Sezgin, Cemil Aksu, Özgür Gürbüz, Martin Cohen, Michael Löwy. Türkçeden İngilizceye çeviri Neylan Bağcıoğlu, kitap tasarımı ise Esen Karol tarafından yapılmış.  

Emin Altan şöyle diyor çalışması hakkında: Fotoğraflarımla bilgi aktarma, bir mekânı tanıtma, bir sürece tanıklık etme değil, izleyicinin duygularına ulaşabilme çabası içinde oldum. Hangi fotoğrafın ne zaman ve nerede çekildiği bilgisini aktarmamayı, öyküsünü anlatmamayı tercih ettim. Bu farklı mekânların ortak yanlarını bulabileceğim fotoğrafları bir araya getirmeye çalıştım. İstedim ki izleyen, tanımlanmış olan “öteki”nin acısına bakmanın rahatlığından uzaklaşsın ve kendi yaşamına dokunabilecek bir bağ kurabilsin, bu uzak diyarlarda çekilmiş fotoğraflarla.  

Hasan Cem Çal’ın çalışma hakkındaki değerlendirme yazısına buradan, çekim kayıtlarına da buradan erişebilirsiniz.

Çalışmadan bir seçki ise 25 Kasım – 16 Aralık 2023 tarihleri arasında Empire Project Yeldeğirmen’nde sergilendi.

Bizi paylaşın..