KİTAP | Bebek Hoplatma Sahili, Gül Ezen, Retro Basım Yayın, 2020

Gül Ezen’in “Bebek Hoplatma Sahili” adlı albümü Retro Basım Yayın tarafından yayınlandı.

Gül Ezen şöyle diyor albümün tanıtım yazısında: “Elinizdeki kitap, Ege denizi kıyılarında keşfettiğim ‘’Bebek Hoplatma Sahili’’nde altı yaz boyunca olup biten çocuk ve çocuklu olma halleri hakkında..

2014 yazında, aslında uzun yıllardan beri gittiğim bu sahilde, ki o zaman adı değişmemişti, herşey aynıydı: bulutsuz  yaz göğü, ılık, berrak sular ve onlarca küçük çocuk ve bebek. Her yaz yeni bebekler geliyor, insanlar tarafından yüzyıllardır benimsenen bebekleri havaya atma ritüeli, kıkırtılar ve heyecan çığlıkları ile defalarca tekrarlanıyor, yeni hayatlar, yeni başlangıçlar adeta bu şekilde coşkuyla  kutlanıyordu. 

Etraftaki bu eğlenceli ortamın yarattığı saf ve taze enerji beni o yaz farklı bir şekilde etkiledi. İzlediklerimi kalıcı hale getirmek istedim. Oysa epeydir ne fotograf çekiyor ne de kamera taşıyordum. Ama yanımda herkes gibi benim de cep telefonum vardı. Zamana uydum, plan yapmadan, fazla da düşünmeden bir program seçip gördüklerimi kaydetmeye başladım. Çalışma, kısa sürede kendine bir ad buldu: “Bebek Hoplatma Sahili”.

Altı yaz boyunca izlemeye ve fotograf çekmeye devam ettim. Kaydettiklerim; baktıklarım, gördüklerim,çocukların ve büyüklerin, nefesimi kesen, beni büyüleyen ya da gülümseten halleri olmanın dışında unutamadıklarımdır. Aslında bu sahilde her yaz sergilenen, insan kaderinin doğumla başlayıp ölümle sona eren değişmez döngüsünün coşkulu başlangıçlarıdır. 

Ve her yaz, Ağustos sonlarında bir gün, alışıldık ılık rüzgarın içine karışan serin bir nefes herkesi ürpertir. Bir işaret almışcasına dalgalar ve bulutlar yavaş yavaş büyür. Neşeli kalabalıklar hızla eriyip dağılmaya başlar, ve  yaz biter..

“Bebek Hoplatma Sahili” kış aylarında kapalı.

Ama hayat devam ediyor ve başlangıçlar her zaman coşkulu olmasa da, hep ümit dolu.. “

Albüm 23 Mayıs 2020 tarihinde tüm gün boyunca Retro Basım Yayın sitesinden satın alınabilecek,  Gül Ezen tarafından imzalanacak ve yayıncı tarafından adreslere ücretsiz olarak yollanacaktır. Albüm satışından elde edilecek gelirin yarısı Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’ne bağışlanacaktır.

Bizi paylaşın..