Güney Afrikalı ünlü foto muhabiri David Goldblatt öldü.

Güney Afrika’da ırkçılıktan yoksulluğa, AIDS’den mutenalaştırmaya kadar pek çok konuyu dünya gündemine taşıyan, dünyanın en bilinen belgeselci ve foto habercilerinden David Goldblatt seksenyedi yaşında öldü. Yahudi kökenli Litvanya’lı bir ailenin çocuğu olan Goldblatt meslek yaşamına genç yaşında dergi ve gazetelere portre ve manzara fotoğrafları çekerek başladı.

1970’lerde Johannesburg’da Swato bölgesinde ırkçı/ayrılıkçı (aparthid) politikalar nedeniyle izole bir şekilde yaşamak zorunda kalan insanları belgeleyerek konuyu dünya gündemine taşıdı. Bu dönemde ilgilendiği şeyin değerler olduğunu –Güney Afrika’da neye değer verildiği, bu değerlere nasıl ulaşıldığı ve ifade bulduğu gibi- ve objektifini bunlara yönelttiğini ifade eden David Goldblatt, konunun sertliğini daha iyi yansıttığına inandığı için siyah-beyaz çalışmış. 1990’larda ırk ayrımı politikalarının resmen bitmesiyle renkli çalışmaya başlamış.

Daha önce Cape Town Üniversitesi’ne vermiş olduğu arşivinin tamamını geçen yıl, sansüre uğradığı gerekçesiyle, ABD’deki Yale Üniversitesi’ne taşımış.

https://bit.ly/2N7sOVc

Bizi paylaşın..