Fotogramın olanakları ve “Işık Hasatı”

Elif Gözde Korkmaz’ın fotogram tekniğini kullanarak karanlık odada ürettiği gümüş jelatin baskılarından oluşan “Işık Hasatı” sergisi 20 Nisan – 12 Mayıs 2024 tarihleri arasında; Pazartesi ve Cuma günleri hariç 11:00-18:30 saatleri arasında Yermekân’da

“Doğa, gözümüze yarattığı biçimlerle görünür. Işığın etkisiyle görebildiğimiz bu biçimleri nasıl algıladığımız ise biyolojik ve kültürel etkilerin oluşturduğu sınırların izlerini taşır. Sınırların ötesinde, doğanın bize sunduğu bütünlükleri keşfetme imkanı doğar.
Fotogramlarım, özellikle bitkilere odaklandığım böyle bir keşfin bulgularını içerirken, olanaklı bütünlükleri görünür hale getiriyorlar.
Karanlık odada bir araya gelen ve ışık sayesinde ortaya çıkan bu formlar, bir ışık hasatı.”

Botanik çalışmaları, bir ifade aracı olarak ışık, fotogramın olanakları gibi konulara çalışmalarının merkezinde yer veren Elif Gözde Korkmaz Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi İletişim ve Tasarım bölümü mezunu.
Yüksek lisansını aynı bölümün MFA programında tamamlayan Korkmaz Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölümünde ders veriyor ve fotogram çalışmalarını sürdürüyor.

Hoşdere Caddesi No:6/C, Ayrancı/Çankaya, Ankara

Bizi paylaşın..