FİLM | İstanbul Modern Sinema, Uluslararası Sanatçı Filmleri 2020

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon, kısa filmlerinin yer aldığı Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programını ağırlıyor. Videolar bu yıl “Lisan” konusuna odaklanıyor. 

Dünya üzerindeki her bir lisan, ait olduğu toplumu oluşturan bireyler arasında bir iletişim aracı olmanın ötesinde, aynı zamanda kültürel birikimi temsil eder. Lisan, bireylerin düşüncelerini ifade etmeleri için bir araçtır ve çevremizdeki dünyayı nasıl algıladığımızı, nasıl ifade ettiğimizi belirleyen önemli bir unsurdur.

İstanbul Modern, alınan tedbirler kapsamında programı çevrimiçi bir sergi olarak planlama kararı aldı. Program kapsamında içeriği İstanbul Modern’in küratöryel seçimiyle belirlenen çevrimiçi sergide sekiz film gösteriliyor. Bu kapsamda sergide yer alan sanatçılar: Ergin Çavuşoğlu (İstanbul Modern, Türkiye); Yu Guo (KWM artcenter, Pekin, Çin); Ailbhe Ní Bhriain (Crawford Sanat Galerisi, Cork, İrlanda); Francesco Pedraglio (GAMeC, Bergamo, İtalya); Raqs Media Collective (Project 88, Mumbai, Hindistan); Lerato Shadi (Friends of Iziko South African National Gallery, Cape Town, Güney Afrika); Rhea Storr (Whitechapel Gallery, Londra, İngiltere); Lisa Tan (Bonniers Konsthalle, Stockholm, İsveç).

Filmler 31 Mayıs 2020 gününe kadar buradan izlenebilir.

Bizi paylaşın..