Belgesel Fotoğrafın Efsane İsimlerinden Robert Frank Öldü.

Belgesel fotoğrafın efsane isimlerinden Amerikalı fotoğrafçı Robert Frank 94 yaşında öldü.

Belgesel fotoğrafta yeni bir stil oluşturarak farklı ufuklar açan The Americans albümü, bugün bile aynı ilgi ve merakla aranan, güncelliğini kaybetmemiş bir albümdür.

Fotoğrafçılığıyla olduğu kadar video çalışmaları ve filmleriyle de bilinen sanatçı otuzun üzerinde yapıt ortaya koymuştur. Özellikle rock müzik topluluğu Rolling Stones ile çok yakın çalışmaları olmuş, pek çok konserlerinin sahne önü ve arkasını filmleriyle tarihe mal etmiştir.

İsviçre doğumlu sanatçı 23 yaşında New York’a göç etmiş, 1955 yılında aldığı Guggenheim Bursuyla, sonradan çok ses getirecek olan, The Americans projesine başlamıştır. Proje bağlamında iki yıl boyunca Amerika’yı baştan başa dolaşarak Leica makinasıyla çektiği 28,000 fotoğraf arasından derlediği 83 adet siyah beyaz fotoğrafla; dönemin göz ardı edilmiş, uçlarda yaşayan insanlarını albüme taşıyarak çok büyük ses getirmiştir.

Döneme göre sıradışı fotoğraflar çeken Robert Frank bir söyleşisinde şöyle diyor: “Annem bana neden hep fakirliğin, göz önünde olmayanların fotoğraflarını çektiğimi soruyor. Ona cevabım şöyle: Benim sorunları olan, kendini ifade edemeyenlere karşı sempatim var. Ayrıca; kuralları koyan, yasaları yapanlara da hiç güvenim yok.”

Bizi paylaşın..