Ay’a İnişin 50. Yılını Hasselblad da Kutluyor.

20 Temmuz 2019 Apollo 11’in Ay’a inişinin ve ilk insan ayağının basışının 50. Yılı. Bu tarihi anı görüntüleyen Hasselblad da bu tarihi olayın 50. Yılını kutluyor.

Aslında Hasselblad ve NASA birlikte bu projeye 1962 yılından itibaren hazırlanmaya başlamışlar. Dünya koşullarına göre üretilmiş olan makinanın çok düşük sıcaklık ve düşük yerçekimi koşullarına uygun hale getirilmesi gerekmiş. Ayrıca; taşınacak malzemelerin ağırlıkları da çok önemli olduğundan, fotoğraf makinasının tasarımında da bir takım değişiklikler yapılması zorunlu olmuş. Bu bağlamda da; gövdedeki deri kaplama, yardımcı perde, yansıtıcı ayna ve vizör sökülmüş. Normalde 12lik film kullanan gövdeye, özel olarak 70 kare çekebilecek bir kaset tasarımlanarak monte edilmiş. Metal gövde ise yansımayı yok etmek amacıyla mat siyah renge boyanmış.

Ay’dan ilk görüntüyü kaydeden makina 60 mm.lik Zeiss Biogon f/5.6 objektif takılı Hasselblad Data Camera olmuş. Ayrıca özel olarak imal edilen 70lik film üzerine de karşılaştırmalı ölçüm olanağı sağlaması için sabit işaretler konmuş. Makina Ay’a ilk inen astronot olan Neil Armstrong’un uzay giysisine yerleştirilmiş.

Çekimlerin tamamlanmasından sonra, ağırlık kısıtlaması nedeniyle, görevde kullanılan ve dönüşte gereksinim duyulmayacak tüm diğer araç gereçler gibi, film kaseti alınan fotoğraf makinaları ve objektifler de Ay’da bırakılmış.

Ay’a yapılan tüm Apollo görevleri gözönüne alındığında şu anda Ay’da hala 12 adet özel tasarım Hasselblad fotoğraf makinası ve objektifleri bulunuyor.

Bizi paylaşın..