ATÖLYE | Ankara, Torun, Aileyi Fotoğrafla Oluşturmak

GAPO ve SALT işbirliğiyle altı yıldır düzenlenen tartışma ve üretim odaklı fotoğraf programları, Aileyi Fotoğrafla Oluşturmak atölyesiyle devam ediyor. Nur Koçak’ın 8 Ocak 2020 günü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılacak sergisi Mutluluk Resimlerimiz paralelinde hazırlanan atölye, sanatçı inisiyatifi Torun’un mekân desteğiyle Ankara’da gerçekleştirilecek. Koçak’ın kendi aile albümlerine dayalı fotogerçekçi resimlerinden esinle GAPO koordinasyonunda hazırlanan programın yürütücülüğünü ressam Gökhun Baltacı, yazar Pelin Buzluk ve fotoğrafçı Cemil Batur Gökçeer yapacak. Katılımcılarla aile fotoğraflarının kişisel tarih yazımının yanı sıra, aile kavramı ve aileye mahsus ortak belleğin oluşumundaki yeri incelenecek.

Aileyi Fotoğrafla Oluşturmak atölyesinde katılımcılar, “aile imgesi”, “ortak geçmiş”, “hafıza”, “aile içi roller”, “günümüz ailesi” ve “sonradan edinilmiş aile” gibi kavramlarla aile fotoğraflarının ilişkisini yorumlayıp sorgulayan işler geliştirecek. Aile albümlerini ya da buluntu arşiv malzemelerini kullanarak üretim yapabilecekleri gibi yeni çekecekleri fotoğraflarla da çalışabilecekler. Bu doğrultuda atölye yürütücüleri, hem kendi pratikleri üzerinden fikir alışverişleri aracılığıyla katılımcıları yönlendirecek hem de üretim sürecine katılacak.

12 kişilik atölyeye katılım için 13 Ocak 2020 Pazartesi gece yarısına kadar online başvuru formunun doldurulması gerekiyor.

http://www.gapo.org

Bizi paylaşın..